top of page

Olsokseminaret 2026: På jakt etter Hellige Olavs øks

ons. 29. juli

|

Menighetssalen

Bli med på Olsokseminaret 2026 og oppdag den fascinerende historien om Hellig Olavs legendariske øks – en av middelalderens største kirkeskatter, som forsvant da erkebiskop Olav Engelbrektsson flyktet fra Norge i 1537.

Olsokseminaret 2026: På jakt etter Hellige Olavs øks
Olsokseminaret 2026: På jakt etter Hellige Olavs øks

Tid og sted

29. juli 2026, 12:15 – 15:45

Menighetssalen, Akersveien 5, 0177 Oslo, Norge

Om arrangementet

Bli med på Olsokseminaret 2026 og oppdag den fascinerende historien om Hellig Olavs legendariske øks – en av middelalderens største kirkeskatter, som forsvant da erkebiskop Olav Engelbrektsson flyktet fra Norge i 1537. Professor Louis Sicking tar publikum med på en dramatisk fortelling om tro, makt, diplomati, sjørøveri og jakten på øksen som i dag pryder Norges riksvåpen.


Seminaret byr også på en orgelmatiné med norsk olavsmusikk i St. Olav domkirke og en aktuell panelsamtale om Olavsarven frem mot tusenårsjubileet i 2030. Biskop Fredrik Hansen, Cathinka Dahl Hambro og Dag-Inge Ulstein diskuterer hvor arven etter Hellig Olav står i dag, og hvilken betydning den kan få i årene frem mot jubileet.

Les mer om arrangementet!


Program

Kl. 12.15: Registrering og servering

Kl. 13.00: Velkommen ved biskop Fredrik Hansen og dagens konferansier, p. Torbjørn Holt


Del dette arrangementet

bottom of page